A magas intenzitású intervallum tréning (HIIT) növekvő népszerűségnek örvend, azonban nem mindenki számára jelent ideális edzésformát ahhoz, hogy csúcsformába hozza magát. Az edzéseknek óriási előnyei vannak, de természetesen nem titkoljuk el cikkünkben a hátrányait sem, és végezetül lerántjuk a leplet a HIIT programokat támogató leginnovatívabb és legbiztonságosabb megoldásunkról is.
Az igazán hatékony mozgásformának számító magas intenzitású intervallum tréning (HIIT) az utóbbi években folyamatosan növekvő népszerűségnek örvend. A HIIT egy olyan edzésforma, amely esetében 20-120 másodperces nagyon magas intenzitású és mérsékelt intenzitású (pihenő időszak) edzésszakaszok váltják egymást. A pihenő szakaszban az oxigénegyensúly helyreállításával a következő aktív szakaszra való felkészülés zajlik, aminek az időtartama alapvetően az egyén állóképességétől függ.
A módszer előnyeinek és hátrányainak részletesebb megismeréséhez a Technogym által szervezett HIIT kongresszus meghívta Silvano Zanuso professzort, a Technogym tudományos kommunikációs és kutatási menedzserét, Antonio Paolit, a padovai egyetem docensét, Adam Lewist a Solent egyetem kutatóját, valamint Andrea Biscarinit, a Perugiai egyetem biomechanikai professzorát.
A kongresszus keretein belül a Technogym megkérte Zanuso professzort, hogy válaszoljon néhány kérdésre az intervallum edzéssel kapcsolatban:
Hogyan határozhatjuk meg a HIIT-et?
A HIIT program kialakítható az olyan aerob gyakorlatokra építve, mint a futás és a kerékpározás, illetve erősítő gyakorlatokra is, melyek mindegyike pihenő időszakot igényel az egyes gyakorlatok között. Teljesen nyilvánvaló, hogy a számos változatos edzésprogram kialakítása érdekében az aerob és erősítő gyakorlatok kombinálhatók.
A programok keretén belül a magas intenzitású edzések eltarthatnak néhány másodpercig, mint például az erősítő edzés, vagy akár néhány percig is, mint az aerob gyakorlatok, azzal a céllal, hogy az egyén elérje a 80%-95%-os maximális pulzusszámot a kardiovaszkuláris gyakorlatok végzése során. Az erősítő gyakorlatokat a maximális terhelhetőség tartományhoz nagyon közel, vagy néhány százalékkal alatta kell végezni. Az utóbbi esetben azonban az ismétlésszámot növelni kell annak érdekében, hogy elérjük az izom kimerültséget.
Az edzés jellemzően pihenő és aktív időszakokkal váltakozik és teljes időtartama 20 és 60 perc között mozog.
Egy másik módszer szerint a pihenő időszakot egy másik gyakorlattal kiváltjuk és az extrém intenzitású edzés kategóriájába sorolható edzést hajtunk végre, ami viszont sokkal rövidebb ideig tart, mint a hagyományos tréningek. Ebben az esetben az intervallum jelentéssel bíró, második „I”-t el kell távolítani, és „HIT” (High Intensity Training), azaz magas intenzitású edzés lesz belőle.
Miért olyan népszerűek a „HIIT” és a „HIT” programok?
- Az időtartam jóval rövidebb, mint a hagyományos edzéseké.
- Az egységnyi időre jutó energiafelhasználás magasabb, mint a hagyományos edzések esetében. Ennek további metabolikus hatása is van az edzés utáni kalóriafelhasználás tekintetében: ez az ún. EPOC (Excess Post-exercise Oxygen Consumption), azaz edzés utáni oxigénfogyasztás. A testünknek az edzés előtti egyensúly visszaállításához további energiafelhasználásra van szüksége. Egy HIIT programot követő első két órában az EPOC általánosan magasabb, mint a hagyományos edzések esetében.
- A programok gyakran fitnesz vagy csoportos edzéseken valósulnak meg. Az aerob és az anaerob gyakorlatok állandó váltakozása teszi magával ragadóvá és izgalmassá ezt az edzésformát.
Milyen kockázatai vannak a HIIT képzési programnak?
Ha nem megfelelően végzik, akkor a magas intenzitású edzéseknek súlyos kockázatai lehetnek. A kockázatok közé tartozik a szív-és érrendszeri, valamint az ízületi tartomány. A magas vérnyomással vagy a szív vérellátási zavaraival rendelkezők esetében fokozott odafigyelés szükséges. A magas ismétlésszám, vagy a túl nagy sebességű végrehajtás miatt kialakulhatnak ízületi és ínproblémák az izom és csontrendszeren belül.
A HIIT és a HIT programok hatékony végrehajtása magas szintű technikai képességeket követel (pl.: guggolás és felhúzás). Ez azt jelenti, hogy az ilyen gyakorlatok végzése a jó koordinációs képességű és motorikus kontrollal rendelkező emberekre korlátozódik.
Összességében a „HIIT” nem a leginnovatívabb edzésforma, viszont a lényeg az a módszer, mely mögötte áll. Az anyagcsere intenzitása mellett figyelembe kell venni, hogy a gyakorlatok technikai és koordinációs szempontból egyaránt szabályosan legyenek elvégezve.
A hangsúly a biztonságos edzéseken van. Megfelelő szakértelemmel és a tökéletes fitnesz megoldásokkal hatékony, a célokat maximálisan támogató edzésforma a HIT és a HIIT.
Sportolói teljesítményedzés a SKILLMILL™-en
A Technogym SKILLMILL-je a tökéletes megoldás olyan hétköznapi sportemberek számára, akik új és biztonságos kihívást keresnek, készen állnak a határok nélküli edzésre, vagy úgy akarnak kinézni és érezni magukat, mint egy profi sportoló.
A SKILLMILL teljesen új termékkategóriát alkot: az egyetlen nem motorizált termék, amit csakis a felhasználó által kifejtett erőhatás mozgat és irányít. Egymagában teszi lehetővé az erő, a sebesség, az állóképesség valamint a gyorsaság fejlesztését, és a különböző edzésrutinok hatalmas választékának eredményeként a test valamennyi energiarendszere edzhető.
A specifikusan kialakított programok mellett a SKILLMILL ideális sportolói edzés ihlette egyéni, illetve csoportos tréningekhez is.
A SKILLMILL™ magába foglalja a sportolói teljesítményedzés módszertanát
Ez a teljesen új, nagy hatékonyságú edzéságazat, melyet a SKILLMILL testesít meg, azzal a céllal került kialakításra, hogy hétköznapi sportemberek és edzőterem látogatók javíthassák vele teljesítményüket az alább felsorolt módokon keresztül:
- Kapacitás növelése – a fő fizikai jellemzőket illetően, mint erő, sebesség, állóképesség, gyorsaság, a leghatásosabb eredmények és legjobb hasznosulás elérése érdekében ez az alapelv a SKILLMILL-lel történő magas intenzitású intervallum edzésre (HIIT) fókuszál.
- Képességek fejlesztése – ez az újfajta edzésforma a test stabilitását is javítja, hogy képes legyen neuromuszkuláris koordinációt kívánó komplex és nehéz mozgástípusokat végrehajtani, az alapszintű fokozatos előrehaladástól, a magas szintű fundamentális mozgásokig.
- Edzés teljes biztonságban – a sérülések megelőzése, valamint a rossz testtartás, a helytelen forma és mozgás által okozott kockázatok elkerülése a sportolói teljesítményedzés módszertanának egyik kritikus aspektusa, melyet a SKILLMILL ergonomikus designja és a létfontosságú, egészségi állapottal kapcsolatos statisztikákat kijelző fedélzeti konzol egyaránt lekövet.
A Technogym által életre keltett SKILLMILL hatékony megoldásokat biztosít a HIT és HIIT edzésformához.
Szeretnél még többet megtudni a SKILLMILL-ről vagy a Technogym megoldásairól? Kattints és vedd fel velünk a kapcsolatot most!