4 tipp a kiszáradás elkerülésére

A szervezet megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen a víz. Amellett, hogy a sejtek fő alkotórésze, szerepet játszik az anyagcserében, a testhőmérséklet szabályozásában és a sav-bázis egyensúly fenntartásában. A folyadékháztartás felborulása azonban könnyen kiszáradáshoz - más néven dehidratációhoz - vezethet, ami az egészséget is veszélyezteti, sőt életveszélyes is lehet.



A KISZÁRADÁS JELEI

 

A vízvesztés egy természetes folyamat, melynek során a víz légzés, izzadás és vizeletürítés útján távozik a szervezetből. Ez naponta körülbelül 2,5 litert jelent, fokozott fizikai aktivitás vagy magas hőmérséklet hatására azonban jelentősen megnő.

Egy felnőtt ember napi vízszükséglete 2-2,5 liter, melyhez az étkezés is hozzájárul. Probléma akkor jelentkezik, amikor több folyadék távozik a szervezetből, mint amennyit beviszünk. A folyadékháztartás felborulásával kiszáradás jelentkezhet, ami a hiányzó vízmennyiségtől függően enyhe vagy akár súlyos tüneteket is okozhat.

A dehidratáció első jeleként szomjúság lép fel, ami mellé fejfájás, szédülés és fáradékonyság társulhat. A bőr veszít víztartalmából, emellett a szem- és szájszárazság is gyakori. Sportolás során is érzékelhetőek a tünetek: csökken az állóképesség és a teljesítmény. A kiszáradás súlyos esetben kórházi kezeléshez is vezethet, így zavartság, alacsony pulzus vagy görcsök esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.

 

ÍGY ELŐZD MEG

 

A dehidratációt a folyadék rendszeres pótlásával tudod megelőzni, amire különös figyelmet kell fordítanod a meleg nyári hónapokban. A nagy mennyiségű víz bevitele nehézséget okozhat, pár tippel azonban segítünk, hogy könnyebben menjen:

  1. Ne várd meg, amíg szomjas leszel
    A kánikulában fokozottan ki vagy téve a kiszáradásnak, ha nem figyelsz a megfelelő folyadékbevitelre. Nem kell megvárnod, hogy szomjas legyél - mindig legyen nálad egy üveg víz, amelyből rendszeres időközönként iszol. Az is fontos, hogy milyen folyadékot viszel be a szervezetedbe. Cukros, szénsavas üdítők helyett válassz ásványvizet vagy csapvizet, amit ízlés szerint friss gyümölcsökkel ízesíthetsz.
  2. Egyél magas víztartalmú ételeket
    Bizonyos zöldségek és gyümölcsök igen magas víztartalommal rendelkeznek, ami tovább segít a folyadékpótlásban. Az eper és a paradicsom víztartalma például 90% felett van, de jó szolgálatot tesznek a levesek és turmixok is.
  3. Kerüld a vízhajtó hatású ételeket, italokat
    Vannak olyan ételek és italok, amelyek megnövelik a szervezetből kiválasztott víz mennyiségét. Ezek közül a legismertebbek a koffeines és alkoholos italok, de bizonyos ételekkel is érdemes vigyázni, mint a zeller, a görögdinnye vagy az uborka.
  4. Maradj beltéren
    A legnagyobb kánikulában nem érdemes szabadtéren edzened, hiszen a fokozott verejtékezés miatt rengeteg vizet veszítesz. A tűző napon továbbá a hőguta és a napszúrás veszélye is fennáll, valamint az UV-sugárzás is magas.

A Technogym Run beltéren is változatos edzéseket kínál. 25 km/h-s maximális sebessége és 15°-ig állítható dőlésszöge mindig segít növelni a kihívást, az elülső fogantyúkat megragadva pedig szántolást tudsz végezni. Az edzések a futópadon sem érnek véget: válaszd ki a kedvenc Bootcamp edzésedet a digitális konzolon, és kövesd az erősítő gyakorlatokat.

Szeretnéd még jobban megismerni sokoldalú megoldásunkat? Vedd fel a kapcsolatot szakértő kollégáinkkal, akik minden kérdésedre válaszolnak!

KAPCSOLAT

Tipptár