A "Hogyan válj jobb futóvá?" - cikksorozatunkból megismerheted a legfontosabb szakértői edzéstippeket, a hidratáció lényeges elemeit és a sérülések elkerülésének lehetőségeit annak érdekében, hogy ne kényszerülj szüneteltetni a futást. Az edzésed tökéletesítésével így átélheted a futás adta számos egészségügyi és érzelmi előnyt...
5 részes cikksorozatunkban most olyan szakértői tanácsokat gyűjtöttünk össze, amik abban segítenek, hogy a lehető legtöbbet hozd ki magadból.
Az aktív életmód számtalan egészségügyi és jólléti előnnyel járó szórakozás, a futás pedig pénztárcabarát megoldás erre. Az egészséges és aktív életmód fenntartása fontos, és rengeteg dologgal tudod biztosítani, hogy mindennap futhass és fejleszthesd a teljesítményedet.
Annyi edzéshez kapcsolódó tanács van, hogy könnyű összezavarodni, ezért kezdjük néhány olyan tippel, amellyel a futáshoz szükséges fittséget fenntarthatjuk. Az edzésed tökéletesítésével így átélheted a futás adta számos egészségügyi és érzelmi előnyt.
#1. CROSS TRAIN
A cross training során a futáson kívül több különböző mozgásformát végzünk. Ennek előnye, hogy a futásnál nem jellemzően használt izomcsoportokat is rugalmassá, erőssé és kitartóvá fejleszti. Garantálja az általános fittség eléréséhez szükséges stabilitást és erőt, így kevésbé leszel hajlamos ízületi problémákra és izomrándulásra, ficamra.
#2. NE EDZED TÚL MAGAD
A pihenés és a regenerálódás ugyanolyan fontos, mint az edzés. Pihenés közben az izmaidnak van ideje regenerálódni, új rostokat és kötődéseket létrehozni. A mozgásformák, amelyeket gyakoroltál, rögzülnek és összeállnak a tudatalattidban, így a következő alkalommal egyszerűbben jönnek elő.
#3. ÜGYELJ A MÓDSZEREDRE
Sok sérülés technikai hiányosság következménye. Fordulj profikhoz tanácsért, hogy már a kezdetektől helyes futótechnikát sajátíts el.
#4. NÖVELD RUGALMASSÁGOD
Minél rugalmasabb az izomzatod, annál kisebb valószínűséggel terheled túl magad. Növeld a rugalmasságod az edzés előtti és utáni nyújtással. A nyújtás az izomsejtek megnyújtásával, a növekvő vérárammal és az izomzat bemelegedésével felkészíti az izmaidat az edzésre.
#5. MELEGÍTS BE ÉS VEZESS LE MEGFELELŐEN
Egy 15-20 perces bemelegítés rövid nyújtással zárva felkészíti a tested az edzésre, mivel mobilizálja az ízületeid, bemelegíti és megnyújtja az izmaid, koordinálja a mozgásod és beindítja a kardiovaszkuláris rendszered a későbbi erőfeszítéshez. A levezetésnél pedig a futásod intenzitásának fokozatos csökkentésével és egy hosszabb nyújtással segítheted az izmaidban az edzés közben keletkezett méreganyagok felszívódását.
#6. SZERELKEZZ FEL MEGFELELŐEN
Egy futó legfontosabb felszerelése az edzőcipő. A megfelelő cipő kiválasztásával védjük az ízületeket és stabilizáljuk lábfejünket minden lépésnél. Számodra ideális az, amely kipárnázottsága követi a lábformád futás közben, és megfelelően támogatja az ízületeidet a földre érkezés pillanatában.
#7. ALAKÍTSD A FUTÁSI SZOKÁSAIDAT APRÁNKÉNT
Próbáld elkerülni a hirtelen időhossz- vagy távnövekedést. Az lenne a legideálisabb, ha a heti növelés nem haladná meg a 10%-ot. Az edzés intenzitásában vagy hosszában történő gyors változtatások túlterheltségből adódó sérülésekhez vezethetnek, mivel a test nem képes ilyen hamar alkalmazkodni.
#8. ÉTKEZZ HELYESEN
A hatékony edzésprogram alapja a jó táplálkozás. Az étkezés biztosítja azt a tápanyagot, amelyet edzés közben felhasználsz. Ha nem megfelelő tápanyagokat fogyasztasz, a szervezeted kevésbé lesz képes az edzés után regenerálódni, ami betegséghez és sérüléshez vezethet. A fehérje az egyik legfontosabb az izomépítésben, a finomítatlan szénhidrátok pedig lassú felszívódású energiával látnak el, ami egy hosszabb futás során is kitart.
#9. CSINÁLTASS TELJESÍTMÉNY-DIAGNOSZTIKÁT
Mielőtt belevágnál bármilyen edzésprogramba, konzultálj az orvosoddal. Ezzel a javaslattal minden reklámban és sporteszköz használati utasításában találkozhatsz. Azonban ez olyan, mint a felhasználási feltételek az interneten - a legtöbbször figyelmet sem szentelve rá, átugorják. Az egészségi állapotod átfogó értékelése kimutat bármilyen rejtett problémát, vagy a lehetséges gyengepontokat. Ezeket ismerve biztonságban edzhetsz.
#10. CSERÉLGESD A FELÜLETET
Az edzésprogramod során tudsz változtatni a felületen futópad bevonásával. A futópad sima felületet biztosít a futáshoz, és egyben mérsékelni tudja a nekiütődést, amellyel megóvjuk az ízületeket. A sebességet és a dőlésszöget is manuálisan állítani tudod, vagy pedig választhatsz az előre betáplált programok közül, amelyek különböző virtuális útvonalakon visznek végig.
#+1. ÉPÍTSD FEL AZ IZOMZATOD FUTÓPADDAL
Sokan úgy gondolnak a futópadra, mint ami csak az aerob kapacitás fejlesztésére alkalmas, viszont igazából hasznos lehet az izmaid erősítésére is. Ehhez a kapaszkodás helyett tartsd mozgásban a karjaidat is. Ez formálja a karizmaidat és a törzsedet. A meredekebb dőlésszögű edzések különböző kitörésekkel kombinálva pedig a vádlid, combod és farizmod is megdolgoztatja.
A „Hogyan válj jobb futóvá?” – sorozatunk 5 cikkjét itt tudod elolvasni. Ne felejtsd el megosztani a cikkeinket az oldal tetején futótársaiddal is, ha hasznosnak találtad a tippjeinket.
Szeretnéd a jövőben is olvasni cikkeinket és kíváncsi vagy a wellness és fitnesz iparág legújabb trendjeire és megoldásaira? Akkor kérd díjmentes tudásanyagunkat és profitálj velünk: