Az elhízás az életminőség romlásán túl számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát is növeli. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a túlsúly és az elhízás gyakorisága már riasztó méreteket öltött az elmúlt 30 év során hazánkban is. Ebben a cikkünkben arról írunk, hogy az egészségtudatos életmód kialakításával hogyan lesz hosszútávon is eredményes a fogyás.
A manapság már globálisan is népbetegségnek számító elhízás egyre gyakoribb a felnőtt lakosság körében. Az elhízás által különösen veszélyeztetett európai országok igencsak lesújtó adataihoz mérten, egy 2014-es állapotvizsgálatot követően a felnőtt magyar lakosságról is elég durva adatok láttak napvilágot.
kép: The Economist
Az országos táplálkozási és tápláltsági állapotvizsgálat szerint hazánkban a felnőttek 65%-a túlsúlyos vagy elhízott. Konkrét számokban kifejezve ez az arány mintegy 5 millió embert jelent.
„ A fiatal nők több mint harmada, a középkorúak kétharmada, az idősek több mint háromnegyede súlyfelesleggel küzd. A fiatal férfiak kétötöde, a középkorúak háromnegyede, az idősek több mint négyötöde túlsúlyos vagy elhízott.”
A helytelen táplálkozás mellett egy felnőtt naponta több mint 5 órát úl, csupán 7000 lépést, az ajánlott testmozgás 70%-át tesz meg, és mindössze 10 percet sportol.
kép: OGYÉI/OTÁP 2014
Az elhízás nem pusztán esztétikailag okozhat problémát, hiszen rettenetesen negatív hatást gyakorolhat az életminőségre is. Az elhízás a rendszertelen étkezés, a mozgásszegény életmód és a stresszes mindennapok eredményeként először csak kisebb lépésekben, súlyfeleslegként jelentkezik, de hosszútávon visszafordíthatatlan betegségek is kialakulhatnak. Hatására növekszik a kardiovaszkuláris és mozgásszervi megbetegedések kockázata, kimondottan a nők esetében okozhat akár terméketlenséget, de évről évre nő a rákos megbetegedések száma is.
Kijelenthetjük, hogy az elhízás egyike annak a 3 legsúlyosabb társadalmi tehernek, amit az ember okozott, hiszen a 21. század jellemző életvitelének köszönhetően a legtöbben kevés figyelmet fordítanak az egészséges, hosszú életet és ideális testsúlyt biztosító táplálkozásra, valamint a mozgásszegény életmód felszámolására.
Az elhízás azonban egy módosítható állapot. A WHO azt javasolja, hogy változtassunk életmódunkon annak érdekében, hogy elérjük az 5-10%-os testsúlycsökkentést. Mindezen túlmenően jól dokumentált tény, hogy ez a testsúlycsökkenés jelentős egészségügyi előnyöket biztosít.
Hogyan kezdj neki a fogyásnak és miként kerüld el a visszahízást?
Az American College of Sports Medicine elhízás elleni küzdelemre vonatkozó irányelvei szerint heti ötszöri testmozgás javasolt. Az edzést középerős intenzitással, 40%-60% közötti pulzusszám megtartása mellett ajánlott elkezdeni. Fogyás esetén az aerob edzés a legtanácsosabb, amivel a magasabb energiafelhasználás érdekében nagyobb izomcsoportokat mozgatunk meg. A testmozgás kezdeti időtartama naponta legalább 30 perces legyen, és ezt folyamatosan emeljük napi 60 perces időtartamra.
A testtömeg csökkentése érdekében az energiafelhasználásnak meg kell haladnia az energia bevitel mértékét, ezért a testmozgás mellett szükség van az alacsony kalóriatartalmú étrend kialakítására is. Mindezen túlmenően egy a közelmúltban elvégzett szisztematikus vizsgálat kimutatta, hogy az alacsony kalóriatartalmú étrend jelentős hatással van a fogyásra, ugyanis a testmozgás jelentősen csökkenti a rejtett hasi zsírlerakódást (viscerális zsír). Kismértékű rejtett hasi zsírfelesleg is növeli a súlyos betegségek kockázatát, azonban szerény súlyveszteség is jelentősen mérsékeli ezt a veszélyt. Bár nem látható és nem érezhető, de túlzott mennyiségben ez az anyagcserében is aktív zsír növeli az olyan életet veszélyeztető betegségek kialakulásának kockázatát, mint a 2-es típusú cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri betegségek. A diéta és a testmozgás tehát együttesen kulcsszerepet játszanak a fogyásban és csökkentik az egymással kölcsönhatásban levő kockázatokat.
Rendszeres testmozgás nélkül azok az emberek, akik túlsúlyosak vagy elhízottak, visszahíznak valamennyit abból a feleslegből, amitől korábban már megszabadultak. Kutatások bizonyítják ugyanis, hogy a rendszeres testmozgást végző emberek esetében kicsi a valószínűsége, hogy a felesleges kilókat visszahízzák, mint azok, akik csak diétáznak. Ráadásul a gyors testsúlycsökkentést ígérő, divatos fogyókúrák egyáltalán nem fenntarthatók. Valójában többet árthatnak, mint használnak, ugyanis a leadott súlyt újra és újra felszedjük, ráadásul a visszahízott zsír egy része rejtett hasi zsírként rakódik le.
A konklúzió tehát az, hogy a fogyás érdekében heti 5 alkalommal végezz napi 30-60 perces fizikai aktivitást. Erősen javasoljuk, hogy a testmozgás legyen a mindennapi életed része.
Nehezen veszed rá magad a rendszeres testmozgásra? Azt gondolod, hogy a fogyásért indított harc egy láthatatlan és monoton küzdelem?
Professzionális és prémium minőségű fitnesz megoldásaink segítenek abban, hogy biztonságosan, mégis a lehető leghatékonyabban, az eredmények pontos nyomon követésével legyen biztosított a fejlődés akár a megszokott otthoni környezetedben is.
Keresd fel szakértő kollégáinkat személyre szabott megoldásokért és ajánlatokért: