Hogyan járul hozzá a testmozgás a stressz leküzdéséhez?

A mai rohanó társadalomban a stressz jelen van a hétköznapokban. Rohanunk, hajszoljuk a sikert és a pénzt. Sosincs időnk semmire, a határidők pedig a fejünk felett lebegnek állandóan. Számlákat fizetni, gyereket nevelni, gondoskodni a családról és mindemellett helytállni a munkában. Nem könnyű feladat, így érthető, ha feszültek vagyunk.

TG-1

Azonban a stressz rengeteg negatív és veszélyes következménnyel jár. Gyakran vezet a memória és a koncentráció csökkenéséhez, izomfeszültséghez és álmatlansághoz (a kialvatlanság pedig újabb számos negatív hatással jár). Bekövetkezhet hatására súlygyarapodás, vagy akár súlyvesztés is. A hosszútávú stressz pedig még súlyosabb betegségek kialakulásáért lehet felelős.

Az orvostudományban a stressz olyan tényező (fizikai, kémiai, pszichológiai stb.) amely hosszútávú fennállás esetén ingert gyakorol a testre és reakcióhoz vezet. Ezeket a reakciókat a szimpatikus idegrendszer és a mellékvesék aktiválása közvetíti. A glükokortikoidokat, amelyek közül a legfontosabb a kortizol (stressz hormon), a mellékvesekéreg termeli.

Ezek elősegítik a zsír-, fehérje-katabolizmus, és ezáltal az izomtömeg megsemmisítését. Fokozzák a máj glükóz emisszióját a véráramba, elnyomják a növekedési hormon felszabadulását és aktivitását, és immunszupresszív hatást fejtenek ki, csökkentve az immunrendszer hatékonyságát. A kortizol egy igazi túlélőhormon: segíti az azonnali fizikai alkalmazkodást bizonyos stresszhelyzetekben.

 

Hatékony módszerek a stressz leküzdésére

 

Nem kell megijedni, manapság számos jótékony módszer ismert a stressz leküzdésében. Mutatunk párat:

- Figyeljünk testünk fizikai tüneteire

Testünk nem véletlen küld nekünk jeleket, hanem azért, hogy elmondja mire van szüksége. Ha éhesek vagyunk táplálékra, ha fáradtak pihenésre, ha idegesek nyugalomra vágyik. Ha egész nap megpróbáljuk kielégíteni testünk szükségleteit, nap végére nyugodtabbak és kipihentebbek lehetünk.

- Rendszeres testmozgás

A fizikai aktivitás kulcsfontosságú szerepet játszik a pszichés stressz kezelésében, a szorongás csökkentésében és az enyhe depresszió tüneteiben. Számtalan lehetőség közül választhatunk igényeinkre szabva. Ha feszültek vagyunk ajánlott valamilyen alacsony intenzitású tevékenységet végezni, például kerékpározást vagy sétát. Érdemes ezeket az edzéseket napi rendszerességűvé tenni, ugyanis segítenek lazítani és csökkentik az általános stresszt. Ehhez remekül hozzájárulhat egy olyan innovatív kardio berendezés, mint például a Cross Personal vagy a MyRun futópad is.

A magasabb intenzitással bíró tevékenységek tökéletesen alkalmasak a harag, a frusztráció és a gyengeség érzésének leküzdésére. Segítenek továbbá az önbecsülés és az önfogalom fejlesztésében, és megtanítják, hogyan határozzuk meg céljainkat és érjük is el azokat. Növelhetik a noradrenalin, a mellékvese medulla által termelt hormon szintjét, amely a depresszió elleni küzdelemhez kapcsolódik. Az edzés során a noradrenalin plazmaszintje emelkedik, ez pedig elősegíti a depresszió tüneteinek enyhítését.

A csoportos testmozgás, akár az edzőteremben, akár a szabadban, kiváló módja a pozitív tapasztalatok megosztásának, az eredmények elérésének, a gőzkibocsátásnak és a mások társaságában töltött időnek.

A sport növeli az endorfinok szintjét az agyban. Ezek a vegyi anyagok, mint például a morfium, narkotikus hatással járnak, ami örömet idéz elő.

TG-2

- Meditáció és légzéstechnika

A legjobb eredmény érdekében kombináljuk fizikai aktivitást a meditációval. Meditáció során fordítsunk nagy figyelmet a légzéstechnikára, így sikeresebben érhetjük el a nyugalmi állapotot.

Végezetül pedig ne feledjük: „Ép testben, ép lélek”, figyeljünk oda mind elménk, mind testünk karbantartására, hogy boldog, nyugodt, stresszmentes életet élhessünk.

TG-3

Szereld fel vállalati edzőtermed prémium minőségű wellness megoldásainkkal, hogy a Te munkavállalóid is kiegyensúlyozottak legyenek! 

Technogym megoldások

Tipptár