Tónusosabb izmok, formásabb test? - Így csináld jól az alakformálást!

Szeretnéd elérni álmaid alakját? Karcsúbb, formásabb és tónusosabb testre vágysz, de nem tudod, hogyan kezdj neki? Már régóta sportolsz és új kihívásokat keresel, vagy esetleg az eddigitől eltérő izomcsoportokat szeretnél megdolgoztatni? Bármelyik kérdésre is válaszoltál igennel, a megoldás minden esetben ugyanaz: alakformálás.

Ez az edzésforma nemcsak a zsírégetésben segít, hanem erősíti, valamint formálja az izmaidat is, hogy a tested feszesebb és definiáltabb legyen. Annak érdekében, hogy elérd a várt eredményt, mint minden mozgástípus esetében, itt is fontos, hogy JÓL csináld. Mutatjuk hogyan!

webdownload

Alakformálás előnyei 

Az alakformálás egy olyan edzés, amely változatos gyakorlatokkal a test különböző izomcsoportjait célozza meg. Fontos megjegyezni, hogy nem egy konkrét sportágról van szó, hanem inkább egy általános fogalomról, amely többféle mozgásformát foglal magába. Az alakformálás során szerepet kaphat kardió edzés, erősítő gyakorlatok, nyújtás, sőt, akár dinamikus tánclépések is. A lényeg, hogy az edzés célja - a többi mozgásformával ellentétben - a test MINDEN izomcsoportjának hatékony megdolgoztatása.

Amellett, hogy hozzájárul a testzsír-százalék optimalizálásához, jelentősen javítja a fizikai teljesítményt, és az izmok erősítése valamint feszesítése révén formásabbá és kontúrosabbá teszi a testet. A külső megjelenésed mellett pedig ugyanakkor a belsőd is megújul, hiszen az alakformálás következtében megnő az önbizalmad, az energiaszinted, és jelentősen javul a közérzeted, valamint a hangulatod is.  

okosmozgas-A-szeptember

Így csináld jól az edzettségi szintednek megfelelően

Épp a napokban döntötted el, hogy belevágsz az edzésbe? Egy ideje már beiktattad a mindennapjaidba a mozgást, vagy esetleg a szabadidőt nagy részét konditeremben töltöd, de kipróbálnál valami újat? Akármelyikről is legyen szó, fontos, hogy a saját szintedhez igazítsd az edzést. Hoztunk néhány tanácsot kezdőknek, haladóknak és profiknak is!

Kezdőknek

  • Az első és legfontosabb, hogy semmiképp se ess túlzásba a hirtelen intenzitással. Önmagad túlhajszolása nem vezet a kívánt eredmény gyorsabb eléréséhez, sokkal inkább kiégéshez vagy akár sérülésekhez, ami hosszú távon csak megnehezíti céljaid elérését.
  • Javasoljuk, hogy indulásképp iktass be heti 3 edzést, viszont mindig figyelj arra, hogy legalább 1 pihenőnapot hagyj köztük, hiszen az izmok a regeneráció időszakában fejlődnek leginkább.
  • Sajátítsd el a gyakorlatok HELYES végrehajtását, mivel ez el elengedhetetlen a hatékony, ugyanakkor biztonságos edzéshez. Ha szükséges, bátran kérj segítséget egy edzőtől vagy egy tapasztaltabb társadtól, hogy megelőzd a sérülések bekövetkezésének kockázatát. 

Haladóknak

  • Ha már rendszeresen sportolsz, akkor számodra a heti 4-5 edzés az ideális. Fontos azonban, hogy váltogasd az edzésnapokat és pihenőnapokat, hiszen a Te izmaidnak is szüksége van a regenerációra a hatékony fejlődéshez.
  • Érdemes olyan edzéstípust választanod, ami nagyobb kihívást jelent számodra, hiszen ez amellett, hogy fenntartja a motivációdat, fokozza a teljesítményedet, így elősegíti, hogy még jobb eredményeket érj el.
  • Törekedj a magas intenzitású edzésekre, és döntsd meg a saját határaidat minden egyes alkalommal, hogy folyamatosan fejlődj és sikereket érj el hosszú távon is.

okosmozgas-szept-blog-A-2

Profiknak

  • Ha már régóta a pályán vagy, akkor neked heti 5-6 alkalommal érdemes edzened. Egy heti edzésterv összeállításánál fordítsd kiemelt figyelmet arra, hogy minden izomcsoportot legalább kétszer megdolgoztass, hiszen ez biztosítja az egyenletes és intenzív fejlődést.
  • Próbálj ki olyan mozgásformákat, melyek speciális technikákat vagy eszközöket alkalmaznak. Ezek az edzéstípusok nemcsak izgalmasabbá teszik az edzéseidet, hanem új kihívásokat is jelentenek a tested számára, ami elősegíti a további fejlődést. Irány egy izzasztó TRX óra, vagy egy dinamikus funkcionális edzés.
  • Told fel az intenzitást olyan magasra, hogy igazán kihívás legyen, és törekedj arra, hogy a pulzusod a maximális szint közelében legyen. Így még hatékonyabban égetheted el a kalóriákat és tovább fokozhatod edzéseid eredményességét.

Legyél bármelyik szinten is, ha az alakformálást választod, lehetőségek tárháza áll előtted. Erősítő, funkcionális vagy kettlebell edzések, pilates, jóga, tabata és még rengeteg saját testsúlyos gyakorlat közül választhatsz, amelyek mind segítenek elérni a kívánt formát. Próbáld ki magad a különböző edzéstípusok valamelyikében, és tedd meg az első lépést céljaid eléréséhez, vagy hozz ki magadból még többet az eddigi eredményekhez képest!

Ne feledd, hogy a valódi sikerhez a testmozgás mellett a táplálkozásra is oda kell figyelned. A fehérjék alapvető szerepet játszanak az izomépítésben és regenerációban, így elengedhetetlenek a fejlődéshez. Tudd meg, hogy mennyi fehérjét érdemes fogyasztanod!

Tipptár