A teljesítmény nyomon követése a kerékpározás során

Az utóbbi időben számítógépszerű furcsa dobozokat láthattál megjelenni a kerékpárokon. Ne aggódj ez csak a Power Sensor. Egyre gyakrabban hallhatunk amatőr kerékpárosokat “erőről” és “Wattról” beszélni és erre meg is van az okuk, ugyanis az “erő” mérése hatékony és megbízható rendszere a teljesítmény mérésének és az edzés ellenőrzésének.

nagy-cover-2

A kerékpározás nyomon követésének fellendülése a 80-as években kezdődött, ami lehetővé tette a kerékpárosok számára, hogy egy sokkal hatékonyabb módon edzhessenek azáltal, hogy fontos mennyiségi adatokhoz jutnak hozzá, mint például a gyorsaság, a távolság és a fordulatszám. Később a pulzusmonitorok népszerűvé és könnyen hozzáférhetővé válása forradalmasította az edzést.

Amikor még a pulzusmonitor volt a trend

A pulzusmonitorok megjelenésével olyan kifejezések váltak gyakori biciklis zsargonná, mint a ’Frekvencia Küszöbérték’, ’Edzés Pulzusszám’, és ’Anaerob Küszöbérték’. Amíg ezek az eszközök bizonyára hasznosak a kerékpárosok számára és pótolhatatlanok a tesztelési időszakokban, addig ennek a pulzusszám alapú tesztelésnek megvannak a maga határai, mivel az edzésintenzitás változásakor ’lassú’ a válaszidő és gyakran nehéz pontos pulzusszám alapú gyakorlatokat végezni, különösen kanyargós terepen, vagy ismétlések végrehajtása közben.

A pulzusmonitor jó a laboratóriumi tesztekhez, de kevésbé hatékony a szabadtérben végzett edzésekhez. Gyengesége a lassú válaszidőben rejlik, mivel a fáradtság, magasság, kávé fogyasztás stb. változására lassan reagál. Az utóbbi időben egy új eszköz lett a kerékpárosok kötelező kelléke, ami nem más, mint a Power Meter. Ma már ritka, hogy profi kerékpárosokat ezen eszköz nélkül látunk edzés és verseny közben.

tartalmi-3

Az adatok, amiket a ’teljesítménymérők’ szolgáltatnak, lehetővé teszik, hogy pontosan mérhető legyen az az erő, amit a kerékpáros a pedálokra fejt ki, számításba véve minden olyan külső tényezőt, mint a légellenállást, és a lejtős és egyenletes utcafelület váltakozását.

A teljesítménymérő figyelésével könnyen megérthető, hogy mennyi nyomás nehezedik a pedálokra annak érdekében, hogy haladjon a bicikli. A kifejtett erő megértésével az edzők és sportorvosok képesek voltak a pulzus helyett erő alapú egyedi programokat létrehozni. A pulzus küszöbérték alapú edzésprogramokat leváltották a teljesítmény küszöbérték alapú programok vagy FTP (Funkcionális Küszöbérték Erő). És, hogy mi lett az eredmény? Könnyen nyomon követhető edzésprogramok, fokozott teljesítmény-ellenőrzés és sokkal pontosabban mérhető javulás.

De hogyan mérjük a kifejtett erőt a kerékpározásnál?

A kifejtett erő (power - teljesítmény), egy kifejezés, ami az adott pillanatban termelt energiát jelenti, míg az intenzitás mérése az ún. Watt. A teljesítménymérő kijelzőjén megjelenített érték ábrázolja azt az összes energiát, ami ahhoz szükséges, hogy egy bizonyos testtömeg az adott ellenállás mellett megmozduljon.

tartalmi-4

Ha az időjárás nem kedvező, és az idő a lényeg, a beltéri edzésnek megvannak a maga egyértelmű előnyei. Ha akkor is szükséged van minőségi edzésre, azt az otthonod kényelmében is elvégezheted. Ma már otthonról is végezhetsz edzést és ellenőrizheted a teljesítményt. A TNT a Technogym edzésmódszertana, ami a leghatékonyabb módszereken alapszik a kerékpárosok felkészülése érdekében. Az anaerob küszöböt azonosítva edzésprogramokat tervez, amelyben a tekerés ütemének és erejének változásával biztosítja a javulást minden olyan tulajdonságban, ami ahhoz szükséges, hogy tökéletesítse a teljesítményt az országúti biciklizéshez.

tartalmi-5

A MYCYCLING olyan innovatív, beltéri kerékpáredzést segítő eszköz, amely elsőként teszi elérhetővé a Technogym által szabadalmaztatott TNT-rendszert.

Részletesebb információt szeretnél kapni a Technogym Neuromuscular Training rendszerről? Itt találod a TNT – Gyakran ismételt kérdéseket. Elolvasom >>>

További információra van szükséged? Vedd fel kollégáinkkal a kapcsolatot vagy kérj tőlünk ajánlatot:

Kapcsolat

Tipptár